15 Temmuz İle İlgili Kompozisyon


Binlerce yılı bulan insanlık tarihinde halklar çeşitli yönetim şekilleri ile yönetilmiştir. Gelinen noktada en iyi yönetim biçiminin demokrasi olduğu görülmüştür. Demokrasilerde vatandaşların kendilerini yönetecek kişileri seçme ve beğenmediğinde bunları değiştirme hakkı bulunmaktadır. Diktatörlük veya monarşi yönetimlerinde ise halk beğense de beğenmese de bir kişi veya grup iktidarı elinde tutar ve kimseye hesap vermeden devleti yönetirler.

15 Temmuz tarihinde demokrasiye darbe yapmak amacıyla bir kalkışma yaşandı. Darbeci grubun amacı demokratik olmayan yollarla ülke yönetimini ele geçirmek ve ülkemiz ile ilgili karanlık planları olan bir kesimi bir oldu bitti ile başa geçirmekti. Eğer darbe girişimi gerçekleşse idi ülkemizin Cumhuriyetin kuruluşundan beri kazandığı demokratik gelişim kaybolup gidecekti.

Demokrasi ve Cumhuriyetin birlik, beraberlik ve ülkemizin geleceği konusunda önemini kavramış olan bilinçli insanlarımız 15 Temmuz gecesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğanın çağrısı ile sokağa inerek darbe yapmaya kalkışan askerlere engel oldu. Askerler arasında talimat ve emirler doğrultusunda hareket eden ve darbeye karıştığının bile farkında olmayan  askerler vardı. Bunlar halkımızın bilinçlendirmesi sonucunda sağduyulu davrandılar ve silahlarını teslim ettiler. Fakat esas darbeci askerler acımasızca hareket ederek can ve mal kaybına sebep oldular.

15 Temmuz darbe girişimi gösterdi ki hainler asla uyumuyor hiç umulmayan bir zamanda devlete kast edebiliyorlar. 15 Temmuz halkımızın demokrasiye ne kadar bağlı olduğunu da gösterdi. Kalkışmaya halkın bir tepkisi olmasa idi hainler cesaretlenecek, belki de yeni katılımlar olacaktı. Fakat canı pahasına tankların önüne çıkan binlerce insan sayesinde ülkemiz ortaçağ karanlığına gömülmekten korundu.

15 Temmuz sonrasında elbette bu hainler bir bir temizlenecektir. Fakat bu işin cadı avına dönüşmemesi, önceki yanlışların yeniden yapılmaması için adımlar atılması gerekmektedir. Bunlardan birisi devletin makamlarının torpilli kişiler tarafından değil hak edenler tarafından sahiplenilmesidir. 15 Temmuz darbe girişimi bir liyakat sistemine tabi olmadan yüksek makamlara erişebilen hainler neticesinde meydana gelmiştir. Aynı zamanda ülkemizin karışık olduğu böyle zamanlarda milletçe kenetlenmek ve birlikte hareket etmek gerekir.  Yenikapı mitingi bunun güzel bir örneğidir.

Bu yazı 14089 kere okundu.
 • Site Yorum

5 adet yorum var.

 1. Yok dedi ki:

  Lutfen baskada yazarmisiniz

 2. Ali dedi ki:

  Lutfen baskada yazarmisiniz

 3. Halil İbrahim dedi ki:

  O geceye geri döndüm. Güzel bir kompozisyon olmuş.

 4. Last IQ Turner dedi ki:

  Çok güzel bir kompozisyon olmuş. Adeta o geceue döndüm.

Bir yorum bırak

ibrahim saraçoğlu kürleri evden eve nakliyat Simyacı özet kısa ve öz Hikaye haritası ne demek