Ağızdaki taş


Bir gün Peybamberimiz (sas) ile Hazreti Ebubekir (ra) bir yerde sohbet ederken yanlarına edepsiz biri gelip Hazreti Ebubekir hakkında yakışıksız sözler söyledi. Hazreti Ebubekir (ra) başlarda sabretse de adamın susacağı yoktu ona cevap vermek zorunda kaldı. O cevap verince Peygamberimiz kalkıp oradan uzaklaştı. Hz. Ebubekir (ra) Peygamberimizin (sas) neden kalkıp gittiğini merak etti arkasından gitti: Ona sordu:

-Ya Resulullah yanımıza gelen kişi bana kötü söz söylerken ona cevap vermediniz, ben karşılık verince kalkıp gittiniz. Bunun sebebi nedir ?

Peygamberimiz buyurdu ki:

-Ya sıdık ! O adam sana kötü sözler söylerken Allah (cc) bir melek gönderdi. O melek senin yerine karşılık verip onu kovacaktı ki sen sinirlenip karşılık verdin. Melek gitti yerine şeytan geldi. Ben şeytanın olduğu yerde bulunmam.

Bu olaydan sonra Hz. Ebubekir (ra) gereksiz yere konuşmamak, kötü söz söylememek için ağzında taş taşımayı adet edindi. Bir şey söyleyeceği zaman önce düşünür, tartar, söyleyeceği şeyin hayırlı olduğuna kanaat getirirse ağzındaki taşı çıkarıp sözünü söylerdi. Konuştuktan sonra yeniden taşı ağzına alır, zikir ve tefekkür ile meşgul olurdu. Dünyevi şeyler hakkında konuşmak istemez, çok gerekli ise fikrini beyan ederdi. Genellikle vaktini Allah’ı anmakla geçirirdi.

Bu yazı 1588 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

ibrahim saraçoğlu kürleri evden eve nakliyat Simyacı özet kısa ve öz Hikaye haritası ne demek