Akheneton Neden Sona Erdi? Halbuki O da Bir Muhteşem Yüzyıl…


Akheneton’u 21. Yüzyıl kaldıramadı. Eski Mısır uygarlığı tüketim toplumuna ağır geldi. Yazarı sükut-u hayale mi uğradı? Yoksa topluma notunu verdi mi? Nasıl bir okur(umuz) var?

Amenhotep, yirmibirinci  yüzyılda Türkiye’den seçme bir yazar sayesinde dolandı durdu, ama ruhu huzur bulmadı. Onun zamanda para bu kadar geçerli değildi. Akçeli işlere bu denli önem verilmiyordu. Amenhotep, 21. Asırdaki yazarını sevmişti. Akheneton da yeni yazarını pek sevdi, ama dile getiremedi, bir ruhtu o artık. Okur sallamadı, takmadı, okur tüketim derdinde, ekonomi savaşçısı can derdindeydi. Ülkeler iflas ediliyor, ülkeler satılıyordu.

Edebiyat çanları bu kez kendisi için çaldı. İbrahim Bey, eğer okurunun karnı doymuşsa, Ramses’i de okur, Akhenoton’u da. Aç insanlara mal diyemem ben, onları sevdiğim için yazdım. Bunlar bölgemizin uygarlığı. Dünyanın uygarlığı, zaten uygarlık dünyada buradan başlamadı mı. İrfan Bey sen iyi bilirisin, ilk insanlar, Adem Peygamber Afrika’dan değil mi. Orasını Allah bilir, karıştırmayalım fazla. Ama ben bu bölgeye saygı duyuyorum. Ve fakat bu bölgeye, bu bölgenin insanına yazık oluyor. Peki piramitler dünyada neden burada. Yoksa sadece dünyanın değil, uzayın merkezi de mi burada? Bütün dinlerin kaynağı ve ilk yayılış alanı. Arkadaşlar, foruma yeni girenlere söylüyom, bu ilaç Akineton çok iyi kafa yapıyor. Mandallama len! Mal mısın yoksa sen? Evet abi ben malım, ne diyon? Akineton ile Akheneton’u karıştırıp saçmalamasana sen!

Nil Deltası bir türlü huzur bulamadı, Akheneton’suz  Nil sürekli doldu taştı. Bu taşkını geldi bir lider, o doldurdu, Mısır’a Assuan barajını yaptı. Ne ki, Harun Hoca bir açıklama yaptı bunun onlarca yıl sonra üzerine. Bu baraj mirim, istilacı balıkların girmesine sebep oldu Akdeniz’e, Akdeniz’in dengesi bozuldu. Çok tuhaf, Akheneton’un izni alınmadan değil bir baraj,, bir balık larvası bile yuva yapamazdı Nil deltasında.

Tabii bu arada Nazım Hikmet’in de ruhu boş durmuyordu, hep reynkarne mi olacaktı, yine kaldı şair, o’na dedi ki; “Sen Nil deltasının haritasını çizebilir misin Abidin?” Araya CMYLMZ girmeden durur mu hiç! “Yaparım yapmasına da, 1 / 25 000 ölçekli mi istiyorsun, 1 / 150 000 mi?” . Yok o yetmez bana, jeolojik etüdünü de yanında isterim.

 Yeni bir sayfa. Halen Akhenoton’suz varlığını sürdürüyor sayfa. Başka öykülerle devam ediyor gibiydi ama Akheneton da, 21. Yüzyılda varlığını manen de olsa, edebi olarak da olsa sürdürdüğü sayfasını özlüyordu. Varlığı bu kez bir önceki hükümdarın, yani babasının ve hanedanın değil, yazarının iki dudağı arasındaydı varlığı. Yirmibirinci yüzyıldaki varlığı bir ekolojik ayak izi gibiydi çölden kutuplara uzanan.

Güzelliğe aşk. Tiye küçük oğlu Amenhotep’i uyandırmadan önce dakikalarca seyretti. Amenhotep uykusunda gülümsüyordu. Şu yüz ifadesi ne …   En azından tutkulu okurlarının zihinlerinde, rüyalarında ve bilinçaltlarında.

Aşkın Akhenaton halleri:Bölüm 7. — Kasım 26, 2013. Aşk devletten üstün müdür? Başkomutan Kıptah-kparu darbe girişiminde bulunmuştu. Bu güne kadar. Başkomutan ama evden çıkmıyor, saraydan çıkmıyor, arazide mesleğini icra etmesi lazım halbuki. Yirmbirinci asırda da böyle tipler var mıdır acaba?

21 Kas 2013 – Çocuk gözüyle aşk. Törenin bitiminde Amenhotep annesinin elini bırakarak Spekramon’a doğru koştu. Fakat Spekramon’a ulaşamadan bir …Spekramon, isminin cazibesinden şımardı. Spekramon çok meşguldü o gün. Çenesini sıraya dayadı. Düşündü durdu. Acaba gelecekte birileri bizleri yazacak mı? Yoksa unutulup gidecek miyiz?…

25 Kas 2013 – Aşkın ayakta tuttuğu bedenler. Hastalıklarla boğuşan Thutmosis yaşama tutunamamıştı. Annesi bu haberi ”Osiris ağabeyini yanına aldı” … Osiris, sen daha iyi bilirsin, ne olacak Mısır’ın hali? Akheneton bizi nasıl da güzel yönetiyor, değil mi? Öyle kardeş, öyle. Ancak, sarayın kurallarına uymalıyız.

Siz bunu Google+ üzerinde paylaştınız – Özel olarak paylaşıldı. Akhenoton paylaşılır, çünkü çok önemli bir devlet adamı. Evet evet, bizim kahvede de çok konuşuluyor, bu farkındalığı olan bir padişahmış…Yaa? İstanbul’a gelmiş mi? Haremi var mıymış? Haremini bilmem ama, Harem semtine uğramadığından, araba vapuruna binmediğinden eminim. O gelse Türkiye’ye, onunla araba vapuruna binip, çay ve sigara içerek ona Boğaz’ı gezdirir miydin? Hayır, yeterince şöhretli değil. Holivut’ta daha karizmatik tipler var. Bir de bizim evdeki televizyondaki reklamlarda cazibeli artistler  var, onlarla gezmeye can atıyorum ben kendim. Yaa…

Eyüp YÜKSEL

Bu yazı 606 kere okundu.
Etiketler:
absürt hikaye öykü
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

ibrahim saraçoğlu kürleri evden eve nakliyat Simyacı özet kısa ve öz Hikaye haritası ne demek