Allahın kulunu zikretmesi


İbadete düşkün bir adam vardı. Gece gündüz fırsat buldukça Allah’ı anardı. Bir gün Şeytan adamın aklını çelmek istedi:

-Sen devamlı olarak Allah’ı zikrediyorsun, peki bu zaman kadar Ondan cevap geldi mi ? Bir kere olsun ibadetinin karşılığını aldın mı?

Adamın bu soruya verecek cevabı. Şeytanın bu vesvesesine kandı ve ibadeti bırakmayı düşündü. Kendi kendine söylendi:

-Demek ki ben Allah’ı zikretmeye layık biri değilim. Allah katında bir değerim olsa bir şekilde bana cevap verirdi.

O gece ibadet etmemeye karar veren adam yattı ve uyudu. Rüyasında Hızır aleyhisselamı gördü. Hz. Hızır o­na sordu:

-Ey ibadetine düşkün adam, ibadeti neden terk ettin?

Adam cevap verdi:

-Ben sürekli Allah’ı anmama, ibadetlerimi aksatmadan yapmama rağmen Allah bir kere olsun “buyur kulum” demedi. Demek ki ibadetlerim kabul olmuyor ve ben makbul bir kul değilim!

-Hızır (as) adamı uyardı:

-Senin her Allah’ı anman Onun sana buyur kulum demesidir aslında. O seni anmasa sen Onu anamazdın. Eğer sen yıllardır iştiyakla ibadetine devam ediyorsan bu Allah’ın sana verdiği cezbe sayesindedir. Ona duyduğun aşk Onun sana bir lütfudur. Senin her yâ Rabbi diye inleyişinde O da sana yönelir, seni dinler ve karşılık verir.  Allah bir kulun kalbini bağlarsa, o kul Allah’ı anamaz. Allah yolunu açmazsa, kul dua edemez. Sen başına gelen bir tasa içinde Allah diyorsan, O sana kendisini zikrettirmek için bu tasayı vermiştir. Amacı seni kendisi ile meşgul etmektir. Sebat et, Allah’ı anmaya ibadet etmeye ve duaya devam et. Hiçbir ibadet ve dua karşılıksız kalmaz. Zerre kadar bir amel dahi zayi olmaz. Allah Firavun’a mal verdi, dert vermedi. O da hiç inleyip zikretmedi. Allah’ı zikrettiren dert, O’nu unutturan maldan ve sıhhatten daha hayırlıdır.

Bu yazı 1729 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

ibrahim saraçoğlu kürleri evden eve nakliyat Simyacı özet kısa ve öz Hikaye haritası ne demek