İbretlik Hikayeler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Aşk Hikayeleri
  4. »
  5. Aşk hikayeleri 11

Aşk hikayeleri 11

hikaye oku hikaye oku -
1055 0

Taşlar yerinden oynuyor..

Spekramon sarayda kalmayı tercih etmişti. Savaşçı bir kişiliği vardı, sarayın dışına gittiği takdirde peşinen kaybetmiş olacaktı. Fakat sarayın içinde son nefesine kadar oyunun içinde kalacaktı.

Aşk hayatında önemli bir karar veren IV. Amenhotep düşünce hayatına da bir çeki düzen vermeliydi. Babasının rahatsız olduğu dönemde Amon rahipleri ve askerlerin yönetime nasıl sulandığını görmüştü. Bunlar mıydı düzenin teminatları? Ancak ganimet avcısı olabilirlerdi. Asıl çileyi kendisi çekiyorsa, devlet için aşkından vazgeçiyorsa Amon rahiplerini ne diye çevresinde tutmalıydı?

IV. Amenhotep Mısır dininin yasaklanmasını, Amon rahiplerinin kökünün kazınmasını istiyordu. Annesine bu konuyu açınca “sabır” cevabını aldı. Ama bu sefer annesinin sözünü dinlemeyecekti. Belki Tadukhipa’dan bu konuda fikir alabilirdi. IV.Amenhotep’in fikirleri Tadukhipa’nın hoşuna gitmişti. Fakat önerileri vardı:

-“Önce düzeni biraz kurcalamalısın. Sonra nihai kararını verirsin.” dedi Tadukhipa.

IV.Amenhotep’in Tadukhipa’nın haklı olduğunu düşündü. Önce bir kısım rahiplerin yerlerini değiştirmeli, birazını da kızağa çekip ne olacağını izlemeliydi. Annesi bu fikri beğenmişti. Bu IV. Amenhotep’in ilk büyük kararıydı.

Sonuç IV. Amenhotep’in beklemediği kadar olumluydu. Rahipler arasındaki çıkar grupları en ufak değişiklikte birbiriyle çatışıyor, bu durum rahiplik sistemini zayıflatırken rahiplerin hanedana daha fazla bağlanmasına yol açıyordu. Kimsenin Mısır dinini umursadığı yoktu. Herkes şahsi çıkar peşindeydi. Ortalığı karıştıran IV Amenhotep’in kendine güveni artmıştı. Aynı şeyi bürokratlar ve askerler için de yaptı. IV. Amenhotep ve eşi Tadukhipa ile birlikte devlet yönetiminde ilk kararlarını vermişler ve başarılı olmuşlardı. Bu IV Amenhotep’in hoşuna gidiyordu. Tadukhipa Spekramon’un aksine uyumlu ve uysal bir kişiliğe sahipti, hem de zekiydi. IV Amenhotep  Tadukhipa ile iyi anlaşabileceğini, devleti birlikte yönetebileceklerini düşünüyordu. Kalbi ise Spekramon’u gösteriyordu.

İşleri yoluna koyduğunu düşünen IV. Amenhotep verdiği kararların bedelini ödemeye başlaması ise uzun sürmeyecekti…

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir