Aşk hikayeleri 12


Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak

IV Amenhotep  Tadukhipa’nın iyi anlaşması Spekramon’un hoşuna gitmemişti. Kimseye haber vermeden saraydan ayrılarak üvey babasının yanına döndü. IV. Amenhotep bunu fark edince bir yol ayrımına geldiğini anladı. Tadukhipa ile birlikte ülkeyi yönetme sevdası ona pahalıya patlamıştı. Spekramon’un ikinci planda kalmayı kabul etmeyeceği belliydi. Spekramon’u seviyordu ama Tadukhipa ile evliydi. En iyisi annesine danışmaktı.

Odasına girdiğinde annesinin devlet işleriyle boğuştuğunu gördü. IV Amenhotep devletin bir iki karar vermeyle ülkenin yönetileceğini düşünmüştü. Annesini meselelerle boğuşur halde görünce işlerin o kadar da kolay yürümediğini anlamaya başladı. Annesine Spekramon konusunda açılmak istedi ama annesi bir anneden çok devlet adamı gibi davranıyordu. Bu yüzden uygun zamanı kollamaya karar verdi.

 Annesi rahip ve bürokratlarda değişiklik yapmanın kısa vadeli olumlu sonuçları olsa da devletin yönetiminin temel bir çizgisi olmazsa ülkenin yakında cadı kazanına döneceğini söyledi.

Radikal kararların alınması zamanı gelmişti. IV.Amenhotep’in bu konudaki düşüncesi netti. Ülkenin kanını emen Amon rahiplerinin kökünü kazımak, Karnak tapınaklarını sonsuza dek kapatmak istiyordu. Onun yerine annesinin tek tanrılı dinini getirmek istiyordu.

-“İnsanlar diğer insanlara veya uyduruk tanrılara değil sadece tek tanrıya ibadet etsin, ona hesap versin ”dedi IV. Amenhotep.

Bu çok riskli bir karardı. Uygulamak için çılgın olmak gerekiyordu. Başarısız olurlarsa bu uğurda can verecekler, saltanatları  parçalanacak, başarabilirlerse ideallerindeki dünyayı kurma fırsatını ele geçireceklerdi. Bir süre düşündükten sonra anne ve oğul aynı fikirde buluştu. Tarihe geçecek çılgın projeye imza atacaklardı!

Yürürlükteki Mısır dininin kaldırılması ve yerine tek tanrılı dinin ülkede esas olduğuna dair kanun hazırlattılar. Artık insanla vicdani hesaplarını tek tanrıya verecekler ona ibadet edeceklerdi.

Bu yürürlükteki sistemin kaymağını yiyen kesimlerin hoşuna gitmeyecekti. Ama akıllı bir strateji ile çıkar gruplarını birbirine düşürerek ederek yeni dine muhalefetin etkisi azaltılabilirdi.

Bu kararı verdikten sonra IV Amenhotep ağzındaki baklayı çıkardı.

-Ben Spekramon’u seviyorum ve o benim eşim olacak. Diğeri ise ancak danışmanım olabilir!

Annesi bunun Mitanni Devleti ile ilişkileri olumsuz etkileyeceğini, soylu bir prensesle evli olmanın  ülke yönetimi için daha avantajlı olduğunu söylese de sözünü geçiremedi. İstese buna mani olabilirdi ama oğlunun da kendisi gibi istemediği bir hayatı yaşamasını istemiyordu. Hayatta kalan tek oğlunun istediği ile evlenmesini, istediği hayatı yaşaması arzuladığı için oğlunu kırmadı.

IV Amenhotep yanında annesi ve kalabalık bir heyetle Spekramon’ların evine doğru yola çıktılar. IV Amenhotep kalabalık ve gösterişli bir heyetle Spekramon’un evine varıp sevdiğine şov yapmayı, kırılan gururunu onarmayı planlıyordu. Sonrasında onu kraliçe olmaya davet edecekti.

Fakat IV Amenhotep ummadığı bir tavırla karşılaştı.

Bu yazı 579 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

ibrahim saraçoğlu kürleri evden eve nakliyat Simyacı özet kısa ve öz Hikaye haritası ne demek