Aşk hikayeleri 13


Beyaz sayfa açmak..

IV Amenhotep ve devlet ricali Spekramon’ların evine olanca ihtişamla girdi. Hükümdar olmanın verdiği çocuksu gururla sözlerine büyüklerine ait kelimeler karıştıran IV Amenhotep Spekramon’dan kendisi ile evlenmesini istedi. Spekramon’un cevabı ise netti:

-“Ben senin oyuncağın değilim” diyerek kestirip attı.

IV Amenhotep artık bunu bir gurur meselesi haline getirmişti:

-Sonsuza kadar benim eşim olmanı istiyorum, söz veriyorum başkası olmayacak. Devleti birlikte yöneteceğiz, aramıza kimse girmeyecek.

 IV Amenhotep’in kararlı tavrı  ve kendisi gibi basit bir kız karşısında ricacı bir tavra girmesi Spekramon’un hoşuna gitmişti. Fakat pek de saraya dönmeye niyetli değildi. Resmen soylu olmasa da karakteri asildi Spekramon’un. Kimseni kölesi, kapatması yada cariyesi olamazdı.

-“Bu nasıl olacak? Ben Asya kökenli bir askerin kızıyım. Değil soylu, Mısırlı bile değilim” dedi.

-“Artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Devletin dini de yönetim anlayışı da değişecek. Yeni dünyayı birlikte kuracağız, sen ve ben. İkimizin de eşit yetkileri olacak. Sana annemin ilahı adına söz veriyorum” dedi IV Amenhotep.

-“Kimmiş o ?” dedi Spekramon.

Annesi konuyu açıklama ihtiyacını hissetti:

-Aton. Bütün gördüklerimizin ve görmediklerimizin rabbi Aton. Tek gerçek ilah.

-“Aton mu? Sen de mi benim dinime inanıyorsun?” dedi Spekramon. Aton kelimesi Spekramon’un tavırlarını tamamen değiştirmişti. Spekramon ve ailesi de Aton’a ibadet ediyordu. Fakat Mısır’ın resmi dini dışındaki dinler yasak olduğundan dinlerini gizli yaşıyorlardı.

O gün daha önce hiç olmadığı kadar uzun sohbet etmişlerdi. Sözlerini büyüklerin dünyasından seçerek konuştular, boylarından büyük kararlar verdiler. Evlenip birlikte dünyayı değiştireceklerdi.

Bu yazı 815 kere okundu.
Etiketler:
aşk hikaye hikayeleri
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

ibrahim saraçoğlu kürleri evden eve nakliyat Simyacı özet kısa ve öz Hikaye haritası ne demek