Aşk hikayeleri 14


Din aşıkları…

Spekramon’ların evindeki sohbet sabahın ilk ışıklarına kadar sürdü. IV Amenhotep’in de  Aton dininden olması ona karşı tavrını değiştirmişti.

Sarayda prenses gibi karşılanan Spekramon artık mutluydu. Eski hırçınlıklarından eser kalmamıştı. Kendisini sarayı gezdiren IV Amenhotep’e:

 -“Eğer Aton dini resmen kabul edilecekse gerçek adımı da kullanabilirim o zaman” dedi Spekramon.

IV Amenhotep şaşırmıştı:

-Senin başka ismin de mi var?

-Benim gerçek adım “Neferneferuaten” ama Mısır ismi kullanmaya mecbur olduğum için Spekramon olarak bilinirim.

-“İsmin ne anlama geliyor?” dedi  IV Amenhotep. Neferneferuaten ismini telaffuzda oldukça zorlanıyordu.

– Anlamı Aton’dan gelen güzellik demek. Sen istersen kısaca Nefertiti de diyebilirsin, aynı anlama geliyor.

Aton Mısır dilinde güneş ışığı manasına geliyordu. Demek sevdiğinin isminin manası güneş ışığından gelen güzeldi. IV Amenhotep Nefertiti’nin ismiyle müsemma olduğunu düşündü. Nefertiti aydınlık olan yüzüyle bulunduğu ortamı aydınlatıyordu. Pisliğe ve yalakalığa karşı duruşu da ona asalet katıyordu. Bu yönüyle IV Amenhotep’in annesi de Tiye’ye de Nefertiti’yi beğenmişti.

Düğün hazırlıkları başlatıldı. Yabancı ülkelere elçiler gönderilerek duyuruldu. Gelen elçilere Nubya kralı yalancı bir nezaket gösterirken, Mitanni Kralı Tuşratta elçilere memnuniyetsizliğini açıkça belirtti. Sonuçta kendi kızının üzerine kuma geliyordu. Mitanni Kralı Tuşratta Mısır Devleti ile ilişkilerine çok önem veriyordu. Kızı sayesinde bu devlet üzerinde etkili olabilmeyi umuyordu. İyi ilişkileri sayesinde ortak düşmanları olan Hititlerle birlikte mücadele etmeyi planlıyordu.

Elçi Hitit Kralı Suppiluiliuma’ya da gitmişti. Diğer devletler içinde düğüne en fazla sevinen o oldu. Mısır üzerindeki Mitanni etkisi azalırsa Lübnan ve Suriye nedeniyle çıkar çatışması yaşadığı Mitanniler’e darbe vurabilirdi.

Mitanni Devleti Afrika’dan Asya’ya ve Arap yarımadasından Anadolu’ya giden yollara, ticaretle zenginleşen şehirlere hakimdi. Ayrıca Hititler ile Suriye konusunda sorun yaşayan Asurluları destekliyordu. Bu nedenle Hitit Kralı Suppiluiliuma Mitanniler’e karşı Mısır’la işbirliği yapmayı planlıyordu. IV Amenhotep’i hem tahta geçmesi hem evliliği nedeniyle kutladı. Gösterişli hediyeler gönderdi.

IV Amenhotep ve Nefertiti için evlilik hayata açılmış beyaz sayfaydı. Çevrelerindeki akbabaların beyaz sayfaya üşüşmeye hazırlandıklarını bilmiyorlardı.

Bu yazı 877 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

ibrahim saraçoğlu kürleri evden eve nakliyat Simyacı özet kısa ve öz Hikaye haritası ne demek