Aşk hikayeleri 16


Doğru yol sarp yokuştan geçer

Devlet yönetiminde radikal değişiklikler yapılması birilerinin hoşuna gitmiyordu. Bir sabah kahvaltısına hazırlanan saray ahalisi çeşnicibaşının ölümüyle sarsıldı. Yemeklere zehir katılmıştı. Yemeklerin kontrol edildiği herkesçe biliniyordu. Demek ki firavunu öldürmek değil mesaj verilmek istenmişti. Peki hain kimdi? Babası olsa tüm saray çalışanlarını astırır devlet görevlilerini sürdürürdü. Fakat zaten çok sayıda değişik yapan Tiye elindeki elemanların kıymetini bilmek zorundaydı.

Saraya yeni personeller alındı. Devlet yönetiminde yeni kadrolar ihdas edilip kurmay kadrosu zenginleştirildi. Yeni gelenler aynı zamanda Tiye için casusluk yapacaktı. Karşı casusluk denemesi sonuç verdi. Suikastı tertipleyen başrahipten başkası değildi. Fakat karşı casusluk durumun oldukça vahim olduğunu da ortaya çıkarmıştı. Saray veya çevresinde neredeyse herkes entrika peşindeydi. Biri zehirlemese öbürü bıçaklayacaktı firavunu. Hepsini idam ettirse devleti yönetmeye adam kalmayacaktı.  Bu nedenle her dakika hainlik düşünen ikiyüzlü rahiplerden ve devlet adamlarından bazılarının görevini iade etti veya daha iyi mertebeye getirdi. Böylelikle ikiyüzlü hainlerin bir kısmını yanına çekip başka ikiyüzlü hainlerin tuzaklarını engellemiş oluyordu. Tüm sistemi de karşı casusları sayesinde yönetebilecekti.

IV Amenhotep’in annesinin bu çabalarından haberi yoktu. O ülkesi için yapacağı yatırımları ve ilk eşi Tadukhipa’nın durumunun ne olacağını düşünüyordu. Onu eş olarak kabul etmediğine göre zavallıyı ülkesine geri mi gönderseydi yoksa boşansalar mıydı?

Tadukhipa uysal biri olmasına rağmen durumuna razı olması imkansızdı. Babası onu iyi yetiştirmiş nitelikli bir görev insanı haline getirmişti. Oldukça zeki olan  Tadukhipa’yı babası “ustalık eserim” diye severdi. En sevdiği kızının paçavra muamelesi görmesi bilseydi babasını üzerdi. Tadukhipa kendini IV Amenhotep’e sevdirmek için yöntemler geliştirdi. Sarayda bulunduğu süre içerisinde IV Amenhotep’i gözlemlemeye çalışıyordu.  IV Amenhotep’in annesine düşkün ve idealist birisi olduğunu herkes bilebilirdi. Tadukhipa IV Amenhotep’in uzun ve yabancı sözcüklerini zor telaffuz ettiğini ve Aton dinine ilgisi olduğunu keşfetti. Ayrıca kendisine gösterilen iyiliği de karşılıksız bırakmıyordu.

Bir gün IV Amenhotep çalışma salonunda kendince hizmet projeleri üretiyordu. Güneşin etkisiyle oldukça bunalmıştı. Tadukhipa hemen mutfaktan soğuk su dolu bir tas alarak IV Amenhotep’in yanına usulca sokuldu:

-“Ülkesine hizmet eden hükümdarıma hizmet etmeme izin verin sayın hükümdarım!” diyerek elindeki tası uzattı. İltifatın ve alçak gönüllülüğün her kapıyı açtığını çok önceleri öğretmişlerdi Tadukhipa’ya. Bir prenses iltifat edenin amacını anlayabilmeli, gerektiğinde kendisi de iltifat etmeliydi.

 IV Amenhotep şaşırmıştı. Ama Tadukhipa şaşırtmaya devam edecekti…

Bu yazı 847 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

ibrahim saraçoğlu kürleri evden eve nakliyat Simyacı özet kısa ve öz Hikaye haritası ne demek