Aşk hikayeleri 18


Saraydaki düşman…

Önemli bir krizi çözen Kiya’nın sarayda gördüğü itibar artmıştı. Onun mahiyetine daha fazla personel tahsis edilmiş, Mitanni Devletinden prensesin uzak akrabaları saraya yerleşmeye başlamıştı. Kiya saray hareminde Mitanni devletinden gelen soyluların yer alması için çabalıyordu. Tiye de bundan rahatsız değildi.

Tam işler düzene girdi derken Hititlerin Mitannilere savaş açması ortalığı karıştırdı. Mitanniler ve Mısırlılar Hititlere karşı müttefikti. Mitanni Kralı Tuşratta elçi göndererek savaş için mali yardım ve asker talep etmişti. Mitanniler savunmada başarısız olursa Hititler Mısır Deltasını işgal edebilirdi. Bu Mitanni Kralı Tuşratta’nın savıydı. Tiye ise böyle düşünmüyordu.

Hititler ile aralarında güçlü bir Mitanni Devletinin bulunması savunma açısından Mısır’ı rahatlatıyordu. Bu nedenle Mısırlılar barış zamanında Mitannilere mali desteklerde bulunuyorlardı. Fakat savaş zamanında Mitannilere destek vermek  Hititlerin Mısır’a savaş açmasına yol açabilirdi. Hititler de elçi göndererek Mitannilere savaş açılması konusunda nota verdiler.

Bu yazı 1213 kere okundu.
Etiketler:
aşk hikayesi sevgi
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

ibrahim saraçoğlu kürleri evden eve nakliyat Simyacı özet kısa ve öz Hikaye haritası ne demek