Aşk hikayeleri 3


Aşk düştüğü yeri yakar

Amenhotep Spekramon’un gidişinden kendisini sorumlu tutsa da asıl neden bambaşkaydı. Babası III. Amenhotep ömrünün son demlerini yaşıyordu. Bu iktidarın yakında el değiştirecek olması demekti. Amon rahipleri küçük Amonhotep’in ağabeyi Thutmosis’i destekliyordu. Saray bürokratlarının bir kısmı ise Amenhotep’in iktidara gelmesini istiyordu. Ordu başkomutanı’nı da destekleyenler vardı, ekonomiden sorumlu vezir’i destekleyenler de. Saray entrikaları nedeniyle III. Amenhotep iyice paranoyak olmuştu. Bir an önce oğlu Thutmosis’i başa geçirip bir Mitanni prensesiyle evlendirebilirse devleti parçalanmaktan koruyabilirdi. Fakat Thutmosis zayıf bünyeliydi, hastalıklardan bir türlü kurtulamıyordu.

Saray dedikoduları hız kesmiyordu, bir rahip,  ordu başkomutanının darbeye hazırlandığını ve Spekramon’un babasının bu işte öncü olacağını fısıldamıştı. III. Amenhotep aslında Spekramon’un babasına güvenirdi ama bu zamanda garantici olmak en iyisiydi. Hem Spekramon’un babasını hem de kendisine bu bilgileri veren rahibi öldürttü. Böylece herkes ayağını denk alacaktı.

Babası öldürülen Spekramon’un nerelerde olduğu meçhuldu. Zaten küçük Amenhotep dışında kimsenin umurunda da değildi.

Amenhotep’in içi yanıyordu. Spekramon olmadan bu dünyada kral olmak yada olmamak onu mutlu etmeyecekti. Amenhotep annesine açılmaya karar verdi. Spekramon’a duygular beslediğini, onu buldurmasını istedi.

Annesi ise zaten Spekramon’la evlenmesinin imkansız olduğunu, Mısır prensinin ancak başka bir soyluyla evlenebileceğini söyledi.

-“O zaman kral olmak istemiyorum. Spekramon ile evlenip sade bir hayat yaşayacağım”dedi Amenhotep.

-“ Sen çocuksun,aşık olacak yaşa gelmedin henüz” dedi annesi.

Ama Amenhotep kolay vazgeçen birisi değildi.

Bu yazı 734 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

ibrahim saraçoğlu kürleri evden eve nakliyat Simyacı özet kısa ve öz Hikaye haritası ne demek