Aşk hikayeleri 5


İktidar aşkı alevleniyor

Amenhotep Spekramon’ların evine vardığında gördükleri onu hayal kırıklığına uğratacaktı. Spekramon’un babası ölmüş, annesi kocasının idamından birkaç gün sonra itibarlı bir inşaat ustası tarafından eş edinilmişti. Spekramon artık üvey ailesi ile birlikte yaşıyordu. Bu bir koca, üç kadın, onlarca çocuk, sayıları değişen köle ve hizmetçinin bulunduğu kalabalık bir aileydi.

Amenhotep ve annesi Spekramon’ların evine vardıklarında Spekramon evde değildi. Su taşımak için nehre gitmişti. Bunu duyan Amenhotep’in içi parçalandı. Spekramon sarayda iken soylular gibi yaşar, hiç çalıştırılmaz, süslenir, oyun oynardı. Kendinden büyük su kovasını taşıyan Spekramon’un zavallı hali Amenhotep’in sabrını taşırdı:

-“Anne onu alıp gidelim bu yerden”dedi öfkeyle.

Annesi aynı fikirde değildi:

-Şimdi olmaz. Büyünce hizmetkar olarak alırız sana.

Annesinin vurdum duymazlığı Amenhotep’i şaşırtmıştı. Aslında annesi de Amenhotep’in istediği kişi ile evlenmesini isterdi. Ama oğlunun isteğinin yerine getirilmesi imkansızdı. Onun için Amenhotep’e ümit vermedi:

-“Spekramon’a söyle ne söyleyeceksen. Bu son görüşmeniz olacak!”diye kestirip attı.

Spekramon ile bir odada baş başa kalan Amonhotep ne diyeceğini bilemedi, Spekramon’un çamur bulaşmış yüzüne bakakaldı. Kısa süreli sessizlikten sonra Spekramon söze girdi.

-Biliyor musun babam öldü benim. Senin baban öldürtmüş. Amon rahipleri iftira atmış babama. Senden, ailenden ve Amon rahiplerinden nefret ediyorum. Gelme artık buraya, seni görmek istemiyorum bir daha.

Amenhotep bunu hiç beklemiyordu.

-“Merak etme. Kral olunca bunun intikamını alacağım. Sende benim prensesim olacaksın!” dedi iddialı bir ses tonuyla. Söylediklerine kalpten inanıyordu. Amon rahiplerinin kökünü kazıyacağına bu aptal sistemi değiştireceğine yemin etti.

Artık küçük Amenhotep’in bir ideali vardı. Kral olmak! Kral olunca kimse kendisine karışamayacak o da Spekramon ile mutlu bir hayat sürecekti.

Fakat bunun önünde önemli bir engel vardı. Ağabeyi Thutmosis ! Annesi ile baş başa kalınca merak ettiği soruyu sordu:

-Ben kral olunca ağabeyim ne olacak? O kral olursa ben ne olacağım? Ülkeyi ağabeyimle birlikte kardeşçe yönetmemizin bir yolu var mı?

Annesinin cevabı düşündürücüydü:

-Hükümdarlar arasında kardeşlik bağı kalmaz. Biri diğerinin insafına kalır.

Amenhotep kararlıydı artık kendisine biçilen role ve hayata razı olmayacaktı. İktidar aşkının kıvılcımları bir kez çakıldıktan sonra geri dönüş olmayacaktı.

Bir süre sonra yaşanan ani bir gelişme sarayda dengeleri altüst edecekti…

Bu yazı 890 kere okundu.
Etiketler:
aşk hikayeleri hikayesi
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

ibrahim saraçoğlu kürleri evden eve nakliyat Simyacı özet kısa ve öz Hikaye haritası ne demek