Asla çok geç deme


Üniversite sıralarında oturan ihtiyar teyze diğerlerinin ilgisini çekmişti. Gençler onun torununu görmeye geldiğini düşünüyordu. Derse giren profesör durumu açıkladı:

-Nazife Hanım yarım bıraktığı eğitimi tamamlamak için aramızda. Hoş geldin Nazife Hanım!

-Hoş bulduk hocam. Ben 66 yaşındayım. Zamanında yaşadığım bazı talihsizlikler nedeniyle okulu bırakmak zorunda kaldım. Bir gün “neden yarım kalan okulu tamamlamayayım ?” dedim. Bazı arkadaşlarım alaycı karşıladı bu fikri ama ben kararlıyım. Çünkü hiçbir şey için asla çok geç değil şu hayatta!

Nazife Hanım’ın bu yaştan sonra yeniden üniversiteye dönmesi öğrenciler tarafından da garip karşılanmıştı. Yaşıtları emekli olan birisi bu yaştan sonra diplomayı ne yapacaktı ?

Nazife Hanım yaşı ilerlemesine rağmen hayat dolu bir insandı. Üstelik bilgili biriydi. Kısa sürede öğrencilerle kaynaştı. Bir zaman sonra ihtiyar bir ninenin üniversiteye gitmesini kimse yadırgamaz olmuştu. Nazife Hanım azmetti ve derslerini geçmeyi başardı. Artık mezun olması için bir engel kalmamıştı.

 Nazife Hanım çoğu gençten daha canlıydı, hayatı dolu dolu yaşıyordu. Bu bazılarının dikkatini çekmişti. Sordular:

-Nazife Hanım bazen sizi görünce kendimizi daha yaşlı hissediyoruz. Ruhunuzun bu denli genç kalmasının bir sırrı var mı?

-Var elbet. Hayattan vazgeçtiğimiz sürece hayatta bizden vazgeçer. Kimisi yaşlandım şunu yapmayayım, yaşım geçti neme gerek evlenmek, bu yaşta da çocuk gibi oyun oynanır mı derler. İşte onlar hayattan vazgeçtikleri için çabuk yaşlanırlar.Eğer hayallerinizi hala canlı tutuyorsanız, hiçbir şey için kendinizi geç kalmış veya vakti geçmiş hissetmiyorsanız, bedeniniz yaşlansa dahi ruhunuz genç kalır…

-Peki hiç pişman olduğunuz bir şey yaptınız mı ?

-Benim yaşıma gelirsen yaptıklarından değil yapmadıklarından pişman olacaksın.

Nazife Hanım bir süre sonra okuldan mezun oldu. Geriye çoğu gençten daha fazla anı, gülümsetecek hatıra bıraktı.

Bu yazı 2263 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir adet yorum var.

  1. MEB Oyunları dedi ki:

    Bu hikaye hafızamdan hiçbir zaman silinmeyecek. Bu dünyada yaşayan ölü olmak gerçekten çok zor. Bazen her şeyi bir kenara bırakıp sıfırdan başlamak gerek.

Bir yorum bırak

ibrahim saraçoğlu kürleri evden eve nakliyat Simyacı özet kısa ve öz Hikaye haritası ne demek