Balığın altındaki limon


Önüne gelen kızarmış çipura balığı oldukça lezzetli görünüyordu. Üzerine sıkmak için limon aradı ama bulamadı. Garsondan limon getirmesini istedi. Garson “tamam efendim” dese de getirmedi. Bu arada “belki görememişimdir” diyerek tabağın kenarlarına ve salatanın içine baktı. Fakat yoktu.

Kamil Bey utangaç biriydi, garsondan tekrar limon isteyemedi. Limon sıkmayınca da balıktan istediği tadı alamıyordu. “Ne yapalım bu seferlik böyle olsun” diyerek balığı yemeğe başladı.

Balığı bitirdiğinde minik bir limon parçasının balığın altında olduğunu gördü. Demek ki tabağın kenarına konması gereken limon balığın altına kaymış, “minik” olduğu için de görünmemişti.

“Balığı yedikten sonra limonu ne yapayım ki” diye düşündü. Bu durum onu eskilere götürdü…

Üniversitedeydi.  Ertesi günkü sınavdan iyi not alamazsa kalacaktı. Hemen en yakın arkadaşından yardım istedi. Ercan’ın notları iyiydi ve bilmediği konuları çalışmasında ona yardım edebilirdi. Ercan arkadaşlarıyla kafede olduğu için “şimdi gelemem”  dedi.

Kamil’in sınavı kötü geçmişti. Yanına gelen Ercan “şu sorunun cevabı şu şekilde olacaktı” diye söze başlayacaktı ki Kamil “uykum var” diyerek oradan uzaklaştı.

Kamil daha sonra hayatının fırsatını kaçırışını hatırladı. 6 ay peşinde koştuktan sonra nihayet yemeğe çıkmaya ikna ettiği kızı babasının arabasıyla götürecekti. Ama babası “Bugün pasta cilaya götüreceğim, yarın alırsın” dedi. Kamil’in ısrarlarını dinlemeyen babası ertesi gün arabanın anahtarlarına Kamil’e uzatarak “Bu kıyağımı unutma!” dedi. Ama Kamil hayatının aşkını kaçırmıştı.

Balığın altında kalan limona nefretle bakan Kamil hayatındaki “iyi” kişilerin hep balıktan sonra limon vermesine lanet okuyarak oradan uzaklaştı.

Bu yazı 846 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

ibrahim saraçoğlu kürleri evden eve nakliyat Simyacı özet kısa ve öz Hikaye haritası ne demek