Başarısının sırrı


Yaşlı işadamı evinde gazetecileri ağırlıyordu.Yaşamı başarılarla dolu olan yaşlı kurt gazetecilerin kendisi ile ilgilenmesinden, başarısının sırlarını yine yine sormalarından hoşlanırdı.  Öğütler verirken göğsü kabarırdı.

-Her şeyin başı çalışmak. Ben sabah erken kalkarım. Her gün soğuk su ile duş alır, kahvaltımı sağlam yaparım. Ondan sonrası çalışmakla geçer. Akıllı adamlarla çalışırım. Planlı ve düzenli çalışırım…

-Peki gençlere ne tavsiye edersiniz ?

-Şimdiden tasarruf etmeye çalışınlar, iş beğenmemezlik yapmasınlar. Pozitif düşünsünler…

İş adamının evine davet edilen gazeteciler özenle seçilmişti. Ters soru sorabilecek bir gazeteci istenmiyordu.

Aslında gazeteciler yaşlı işadamının başarısının sırlarını gayet iyi biliyordu. Satın alınan bürokrat ve siyasetçiler, batan geminin malları gibi beleşe getirilen özelleştirme yatırımları, tüketicilere atılan yasal kazıklar, kirli oyunlar, pis işler…

Ama hangi soruları sorup sormayacaklarını iyi biliyorlardı. İçlerinden birisi son soruyu sordu:

-Bundan sonrası için ne düşünüyorsunuz?

Gazeteci imalı bir şekilde yaşlı adama baktı. Adam durakladı. Bazı gazeteciler gülmemek için zor tuttular kendilerini. Çünkü adam seksen yaşının üzerindeydi ve çok olsa bir iki yıl daha yaşardı. Sorudaki imayı sezen adam, anlamamış gibi cevap verdi:

-Bundan sonrası emeklilik, işleri çocuklara devrettim. Ama yine de bazı toplantılara katılıyorum.

Gazetecinin “bundan sonrası” demesinden kastı, öldükten sonrasıydı. Acaba tüm yatırımı bu dünyaya yapan bu adam öbür tarafta da kirli oyunlarını sürdürebilecek miydi? Bu dünyada kazandıkları kabrin kapısında onu terk edecekti. Peki öbür tarafta yalnız ve fakir hissetmeyecek miydi?

 

 

Bu yazı 1087 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

ibrahim saraçoğlu kürleri evden eve nakliyat Simyacı özet kısa ve öz Hikaye haritası ne demek