Bir menemen hikayesi


Buzdolabının içindeki gürültü nedeniyle salça kulaklarını tıkamış durumdaydı. Özellikle mekana yeni düşen sebzelerin gürültüsü buzdolabının duvarlarında yankılanıyordu.

İçlerinde en çok sesi çıkan domatesdi. Parlak kırmızı rengiyle diğerlerine çalım satan bu sebze diğerlerine “en değerli” olduğunu kanıtlamak için avazı çıktığı kadar bağırıyordu:

-“Yahu düşünün bir kere şu dolabın kapağını açan biri önce kimi görür, kimin kokusunu içine çeker?” dedi yeni yetme şımarıklığıyla. Sözüne devam ettirecekti ki biber hemen araya girdi:

-“O koku tarladaydı şekerim, 4 derecede soğandan farklı kokmazsın sen!” diye konuştu alaylı mimiklerle sırıtarak.

Soğan lafı üzerine almış, biraz da bozulmuştu:

-“Yemeklerin ana öğesi hakkında ileri geri konuşmayın. Bensiz hiçbir şey olmaz dünyada!” dedi. Bu söz yumurtayı çileden çıkarmıştı:

-“Daha dün gelen sebzeler, neler yumurtluyor neler? Bugünkü menünün prensesi benim. Bugün menemen yapılacak, sizi gidi acemiler!” diye konuştu gururla.

Dolaptaki sebzeler kimin en değerli olduğunu bir türlü ölçemiyorlardı. Kime sorsan o en değerliydi. Sonunda salça konuya son noktayı koydu:

-“Kaç paralık değeriniz oluğunuzu “haşir”de öğrenirsiniz. Şimdiden sabırsızlanmayın!”

Haşir mi?

Bu kavramı diğerleri bilmiyordu.

Nihayet beklenen an geldi, evin bekar sakini Kenan menemen için malzemeleri dolaptan çıkardı. O anda sebzeler kendini gösterebilmek için yırtındılar ama Kenan onları bir güzel doğrayıp tavaya attı. Tavadaki sebzeler benliklerini korumaya çalışsalar da “haşir” ortamında birbirine karıştılar. Üzerlerine prenses olma umuduyla buzdolabından çıkan yumurta da kırıldı.

Malzemelerin rengi, kokusu ve tadı birbirine karışmış, nefis bir menemen ortaya çıkmıştı.  Kendileri ile birlikte eriyen egoları nedeniyle “Kim değerli” tartışması bitmişti.

Sonunda genç menemen gözlerini açtı.

-“Vay be birlikte daha değerliymişiz!”

Bu yazı 746 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

ibrahim saraçoğlu kürleri evden eve nakliyat Simyacı özet kısa ve öz Hikaye haritası ne demek