Çalışmak ile ilgili kompozisyon

Çalışmak ile ilgili kompozisyon

İnsanoğlu bugünkü medeniyet ve konforu çalışıp çabalamasına borçludur. İnsanoğlunun varlığını sürdürebilmesi için tüketeceklerini üretebilmesi gerekir.

Emek sarf etmeden, çalışmadan kimsenin önüne hazır nimet gelmez. Daldaki elmayı koparmak için bile çaba göstermek, elmaya kadar uzanmak gerekir.

Şimdinin geri kalmış milletlerine bir bakılacak olursa bunların vakitlerini boşa geçiren veya boş işlerle meşgul olmayı adet edinmiş bireylerden oluştuğu görülecektir.

Çalışmak zordur, çalışmak meşakkat ister, çalışmak sebat ister. Ama çalışmaktan başka bir alternatif de yoktur. Emeğinin karşılığını görmek ise dünyada en değerli şeylerdendir. Çalışıp kazanan kişi elindekinin kıymetini daha iyi bilir.

Düşünmek çalışmanın yoldaşıdır. Düşünmeden yola çıkan birisi çabalasa da boşa çabalar. Plansız, programsız ve hedefi olmayan çalışmalar sonu hüsranla noktalanacak aktivitelerdir.

Gördüğümüz, dokunduğunuz ve tattığımız bir çok şey birilerinin çalışmasının ürünüdür. Örneğin vazgeçemediğimiz ekmeğin üretilmesi için onlarca kişinin emeği gerekir. Birisi tohumu üretmiştir, birisi tarlayı sürmüştür, birileri tarlayı süren traktörün yapımında çalışmıştır, birileri ilaç üretmiştir, birileri hasat etmiştir, birileri buğdaydan un üretmiştir, birileri un çuvallarını taşımış, birileri maya üretmiş, birileri malzemelerle ekmek yapmış, birisi ekmeği fırından markete götürmüştür.

Sadece bir ekmek bile onlarca kişinin çalışmasının ürünüdür. Çalışmadan, üretmeden tüketmek diye bir şey yoktur. Çalışmamak sonu rezil ve rüsva olan bir yoldur.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Simyacı özet kısa ve öz Hikaye haritası ne demek biliyor