Çanakkale şehitleri ile ilgili kompozisyon

Çanakkale şehitleri ile ilgili kompozisyon

Tarihin en kanlı savaşlarından biri olan Çanakkale’de düşmana geçit vermeyerek zaferi kazandıranlar canlarını tereddüt etmeden vatanı için feda eden Çanakkale şehitleri olmuştur.

Çanakkale Savaşında yıldızı parlayan Mustafa Kemal Paşa’nın “Ben size savaşmayı değil ölmeyi emrediyorum!” emrine koşulsuz itaat eden Türk askerleri hiç tereddüt etmeden şehadete yürümüşlerdir.

Dünya savaşı hakkında bir değerlendirme yapıldığında Osmanlı İmparatorluğunun kazanması neredeyse imkansız bir harbe giriştiği, savaşa katılma kararının riskten ziyade macera olduğu anlaşılır. Nitekim neredeyse tüm cephelerde yeni toprak elde etme bir yana mevcudunu korumaya çalışmıştır.

Çanakkale Savaşı da bu savunma Savaşlarından birisidir. Bu savaşın kaybedilmesinin neticesi sadece toprak kaybedilmesinden ibaret olmayacak muhtemelen devletin ve savaşın da sonunu getirecekti.

Çanakkale Savaşı kaybedilirse bir şey daha kaybedilecekti, o da milletimizin gururuydu. İşgal kuvvetleri Çanakkale Boğazını geçselerdi eğer yaşanacak dramın ne olacağı aşağı yukarı belli idi. İstanbul başta olmak üzere yurt talan edilecek, Müslümanlarla alay edilecek, sancak yerlere atılıp çiğnenecekti.

Tüm bu olumsuz tabloya Çanakkale şehitleri engel oldu. Onlar cepheye atıldıklarında geri dönmeyi düşünmediler. Erzaklarının ve cephanenin eksik oluşunu, teknolojik yetersizlikleri, düşmanın üstün silah gücünü kendileri için bir engel olarak görmediler. Vatanı için feda edebilecekleri en değerli şey canları idi, ve seve seve verdiler. Ne bir menfaat arzusu ve ne başka bir şey vatandan ve şehadetten değerli idi onlar için.

Osmanlı İmparatorluğu üçyüz yıldır sürekli savaşlarda yeniliyor, yenildikçe toprak kaybediyordu. Teknolojik olarak geri kalmışlığının yanı sıra, sistemin çökmesi ve adaletsizlik devlete sürekli kan kaybettiriyordu. Tüm bunlar insanlarda özgüven eksikliği meydana getiriyordu. Halk yabancıları adeta kutsarken, kendine olan inancını günden güne kaybediyordu.

Düşman ise “Korkak Abdül” ü keklik gibi avlamak için yola çıkmıştı. Anzaklar ve Anzaklar gibi aslında bizim topraklarımızla veya Osmanlı İmparatorluğu ile bir alıp veremediği olmayan halklar Çanakkale’ye doğru yola çıkarken sanki safaride tavşan avlamaya gidiyorlardı.

Çanakkale Savaşında Çanakkale şehitleri bir destan yazdı. Türk’ün ne derece cesur ve ne derece kahraman olduğunu gösterdi. Başka hangi millet yiyecek yemeği, kuşanacak silahı olmadan modern silahlarla donatılmış ordulara karşı koyabilir. Çanakkale şehitleri bunu yaptı ve bununla da hem özgüven tazeledi hem de büyük devletlere gerekli cevabı verdi.

Çanakkale Geçilmez, Vatan Bölünmez!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Simyacı özet kısa ve öz Hikaye haritası ne demek biliyor