Çaylar Şirketten


Akşamdan kalmıştı. Bardaktaki iyice soğumuştu. Nereye dökse de başlatsa? Geçerken saksılara baktı. Oraya dökülebilirdi, ama bir haftadır döktüğü çaydan saksıda nemsiz toprak kalmamıştı. Ah ah diye içinden geçirdi. Bizim zamanımızda çaylar şirkettendi. Şurada dairede de şirketten olsa ya. Her gün üç beş kuruş, bu çay tutkusu bütçemizi oyuyor, diye hayıflandı.

Ulan okuduk adam olduk, hala çay parasını hesap ediyoruz. Devlet nerde? Şirket nerde? Koca mühendisim, üstelik eski çay firmasında çalıştım, ben çayımı cepten ödemek zorunda mıyım?!

Nerede o eski otobüs şirketleri? Çayırağası, Pamukkale, Atan Kardeşler, Gazanfer Bilge, Süzer, Meram, Oto Nakliyat…Çay içmek de artık bi

Nostalji olmuştu çay. Kemalettin Tuğcu’nun roman kahramanlarından ağlayan çocuğun kamyonların, otobüslerin arka camında olduğu eski günleri hatırladı. Karım ne anlar, bundan hiçbir şey anlamaz, akşama kadar çay içmez o. Akşam olunca eve benim gelmemi bekler, birlikte çay içmek, benden aşk dolu fısıltılı sözler işitmek için, şeklinde iç geçirdi.

Sahi eşi şu anda ne yapıyordu?

“Melahat?..Alo!”

“Buyur kocacığım, senin müsveddeleri bilgisayarda temize çekiyorum”.

“Bırak sen onu! Akşama bana çay hazırla. Şöyle demlisinden, koyu bir sohbete eşlik etsin. En iyi şirket ev”, dedi

Karısı çok şaşırdı,

“Hüsnü, ne demek şirket?”

Hüsnü gülümsedi:

“Karıcığım eski yolculuklarda içilen karbonatlı, mide delici çayları özledim de. Hadi neşe sen oğlanın okul dönüşüne tost yetiştir. Kerata çaydan anlamaz, yine ayran, kola içecek. Ahh rahmetli Erzincan Valisi..çocukların, gençlerin kola içmesini hiç istemez, çok üzülürdü, nesiller sağlıksız ve çelimsiz olacak, diye”.

Dairedeki radyonun düğmesini çevirdi. Radyo Nağme’de “Ada Sahillerini” dinleri.

“Ada sahilleri…Her zaman sen haklı da ben haksız..Beni şad et Şadiye, başın için”.

Eyüp YÜKSEL

Bu yazı 529 kere okundu.
Etiketler:
absürt hikayeler kısa
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

ibrahim saraçoğlu kürleri evden eve nakliyat Simyacı özet kısa ve öz Hikaye haritası ne demek