İbretlik Hikayeler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Kompozisyonlar
  4. »
  5. Çevre ile ilgili kompozisyon

Çevre ile ilgili kompozisyon

hikaye oku hikaye oku -
2650 0

İnsanlar yaratılmadan önce bitkiler, hayvanlar ve jeolojik oluşumlar vardı. Dünyaya dışarıdan bakan birisi cennet bahçesi olduğunu düşünürdü. Daha sonra insanlar yaratıldı ve yaşam mücadelesi verirken çevreyi tahrip etmeye başladılar.

Bir iki asır öncesine kadar insanoğlunun çevreye verdiği zararlar sınırlı idi. Sanayi devrimi ile birlikte üretim ve tüketimdeki artış insanoğluna maddi refah ve yaşam kolaylığı sağlasa da çevrenin hızla tahrip olmasına neden oldu.

Yoğun kömür kullanımına bağlı hava kirliliği ile tanıştı insanlar. O zamanlardan bu zamanlara dek çevrenin kaynak değerleri tükenmeye devam etmektedir. Bu soruna “sürdürülebilirlik” kavramı ile çözüm bulunmaya çalışıldı.

Sürdürülebilirlik çevreden yararlanmayı, sonraki nesillere de yaşanabilir kaynak değerler bırakmak kaydıyla serbest bırakmaktadır. Çevresel sürdürülebilirlik politikaları çerçevesinde uluslar arası anlaşmalar yapılarak doğanın korunmasına çalışılmaktadır.

Çevrenin korunması neden önemlidir ? Çünkü daha kirli hava solumak, daha pis ortamlarda yaşamak, daha pis sular içmek ve doğanın nimetlerinden yeterince faydalanamamak insanları da etkiler. Gerçek şu ki insanlar çevreye muhtaçtır ve onu korumak zorundadır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir