Cv hikayesi


Temel uzun süredir işsizmiş. Askerliğini yapmadığı ve iyi bir tahsili olmadığı için kimse iş vermiyormuş. İyice meteliksiz kalınca arkadaşı Dursun’dan akıl almaya karar vermiş. Dursun akıl vermiş:

-Bak Temel sana bir tavsiye vereceğim bunu uygularsan hiç aç kalmazsın. Kendine palavralarla dolu bir CV hazırla, iş görüşmesinde yurt dışında okuduğunu hatta mastır doktora yaptığını, askerliğini yaptığını falan anlat. Seni işe alırlarsa ne mal olduğunu anlayana kadar cebin para görür. Sonra aynısını başka şirkete yaparsın!

Temel bu fikri beğenmiş. Evde kendine palavradan CV hazırlamış. Gittiği yerlerde askerliği piyade olarak yaptığını, Massachusets Üniversitesinde doktora yaptığını anlatacakmış.  Hemen bir firmayla iş görüşmesi yapmış. İçeri girince insan kaynakları müdürü ilk önce adını sormuş. Bizimki “Temel” deyince adam gülümsemiş “Yıl 2014 hala Temel diye isim mi var?” diye. Temel adam durumu çakozladı mı acaba diye düşünerek panik yapmış eli ayağı birbirine dolaşmaya başlamış.

Adam Temel’e askerliğini yapıp yapmadığını sormuş. Temel panikleyerek dili sürçmüş:

-Yaptım efendim. Adana’da sipahi olarak yaptım askerliğimi.

Adam şaşırmış:

-Ne sipahisi?

-Tımarlı sipahi efendim?

Adam gülmemek için kendini zor tutmuş. Temel de gaf yaptığını anlamış, iyice heyecanlanmış. Adam bu sefer Temel’in tahsilini sormuş. Temel’in dili dolaşmış:

-Masa..,  masa.. eee Masaİ Mara Üniversitesinde doktorluk yaptım efendim.

Adam kopmak üzereymiş ama saygısızlık yapmak istememiş:

-Yurt dışında okuduğuna göre dağarcığında yabancı diller de vardır senin!

Temel stresten tere batmış halde:

-Var efendim var, darağacında İngilizle Fransız da var!

Adam kahkahayı patlatmış:

-Ben de deminden beri düşünüyordum, Temel geldi, İngilizle Fransız da olsa ne güzel fıkra olurdu. Onlar da varmış tamam oldu!

 

Bu yazı 1109 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir adet yorum var.

  1. Salih Altuntaş dedi ki:

    Temel deyince İngilizler ve Fransızlar olmadan olmaz zaten 😀

Bir yorum bırak

ibrahim saraçoğlu kürleri evden eve nakliyat Simyacı özet kısa ve öz Hikaye haritası ne demek