İbretlik Hikayeler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dini Hikayeler
  4. »
  5. Doğruluk Hikayesi

Doğruluk Hikayesi

hikaye oku hikaye oku -
7114 0

Bir devirde hac için Mekke’ye giden birisi bir adamın “Allah’ım, sen doğruların yardımcısı ol, onlara yardım et.” Diye dua ettiğine şahit olur.  Adam sürekli aynı duayı yapmaktadır.

Adam diğerinin sürekli niye aynı duayı ettiğini merak eder ve sorar. Adam hikayesini anlatmaya başlar:

Bir zaman ben de sen gibi hacı olmaya gelmiştim. Kabeyi tavaf ederken bir kese altın buldum. Kesenin sahibini aradım. Ama bulamadım. Ben de onu kaldığım yere götürdüm. Daha sonra altın sahibinin altınlarını aradığını duydum. İlk başta altınları geri vermek nefsime ağır geldi. Çünkü çok altın vardı. Daha sonra tellallar altınları bulana 30 altın ödül verileceğini duyurdular. Bunun üzerine haram bin altındansa helalinden 30 altın daha iyidir diyerek nefsimi yendim ve altınları sahibine teslim ettim. Hacdan dönerken ödül olarak aldığım 30 altın ile bir köle satın aldım.

Aldığım köle iyi çıktı, çalışkan ve iş bilirdi. Ben de ona iyi muamele ederdim. Bir zaman bu köleye talip çıktı iyi fiyat veriyorlardı. Köle beni uyardı:

-Gelen adamları tanıyorum. Bunlar babamın adamları. Ben bir hükümdarın oğluyum. Bir savaşta esir düştüm. Sen de beni satın aldın. Sana istediğin ücreti vermek zorundalar. Beni 50 bin altından aşağı satma. Bana köle gibi değil arkadaş gibi davrandığın için sana böyle bir iyiliğim olsun.

 Köleyi 50 bin altına satıp tüccarlığa başladım. Bir sürü tüccar dostum oldu. Günlerden bir gün, bir tüccar arkadaşım bana bir tüccarın öldüğünü, kızının yalnız kaldığını ben de bekar olduğum için onunla evlenebileceğimi söyledi. Kızın kimsesi yoktu, mallarını idare etmek için birine ihtiyacı vardı. Güvenilir bir tüccar olduğum için O da benimle evlenmeyi kabul etti.

Evlenince kızın tahmin ettiğimden daha zengin olduğunu gördüm. Hazine gibi serveti vardı. Beni bir odaya götürdü. Odada bir sürü altın kesesi vardı.

-Kaç altın var bu keselerde, diye sordum.

-Her kesede 1000 altın var. Biri hariç. Birinde 970 altın var. Babam hacdayken altın kesesinin birini düşürmüş. Ödül parası olarak 30 altın vermiş, dedi.

Adam sözünü şöyle sonlandırdı. Bugüne kadar doğruluğumun, dürüstlüğümün karşılığını gördüm, onun için sürekli böyle dua ediyorum.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir