Dürüstlük ile ilgili hikaye


Ali arkadaşları tarafından dürüst olarak bilinirdi. Geçenlerde yolda bir cüzdan bulmuş ve sahibini arayıp cüzdanı teslim etmişti. Ali aynı zamanda yalan söylemeyen biriydi. Ucunda sıkıntı çekmek bile olsa yalana başvurmazdı.

Bir gün öfkesi ile meşhur Kazım öğretmen tüm sınıfa kızmış ve bir haftalık ödevi bir günde vermişti. Ödevin ertesi güne yetişmesi gerekiyordu.

Bazı öğrenciler ödevi yapabildiği kadarıyla yapmayı denediler. Bazısı ödevin üçte birini, bazıları ise ancak dörtte birini yapabilmişti.

Nasılsa yetiştiremeyeceğim diye ödevi yapmayanlar da vardı. Ali de bunlardan biriydi. Ali dürüsttü ama pek çalışkan bir öğrenci değildi.

Ertesi gün Kazım öğretmen öğrencilerin defterlerine tek tek baktı. Tahmin ettiği gibi sınıfta ödevi tam anlamıyla yapabilen yoktu. Fakat birisi ödevi neredeyse tamamlamıştı. Bu tembelliğin ile tanınan Sevildi.

Kazım öğretmen bu durumdan işkillendi. Sevil en basit ödevleri bile yapmayan  notları düşük biriydi. Bir gecede bu kadar ödevi nasıl yapmıştı ?

Gece sabaha kadar uyumayıp ödevi yapmaya çalıştığını söyleyen Sevil’e Kazım öğretmen inanmadı. Defterini inceleyince son sayfalardaki yazı sitilinin farklı olduğunu gördü. Sevil ödevini annesinin yaptığını itiraf etmek zorunda kaldı.

Bir süre sonra sıra Ali’ye geldi. Ali ödevinin tek satırını bile yapmamıştı. Kazım öğretmen bunun nedenini sordu. Ali mazeret aramaya gerek duymadan doğruyu söyledi:

-Ödevi yetiştiremeyeceğim için hiç başlamadım!

Kazım öğretmen önce şaşırdı, daha sonra yüzünde gülümseme belirdi:

-Ödevini başkasına yaptırmak yerine doğruyu söylemek daha iyidir. Sana bugün eksi vermiyorum, kızmıyorum da. Çünkü fazla ödev verdiğimin farkındayım. Bugün doğruyu söyleyen kimseye eksi vermeyeceğim.

Bu yazı 25356 kere okundu.
 • Site Yorum

12 adet yorum var.

 1. Açelya dedi ki:

  Çok teşekkür ederim.

 2. irem dedi ki:

  çok teşekür ederim sayenizde ödevim hemen bitti

 3. Hayrunmisa dedi ki:

  ÇOK TEŞEKKÜRLER

 4. Hayrunmisa dedi ki:

  Teşekkürler

 5. AMY dedi ki:

  thank you so much***

 6. fiko dedi ki:

  HAYAAT ZOR SİTENİZ GÜZEL VE ETKİLEYİCİ PUYANIM 000000

 7. İsimsiz kahraman dedi ki:

  Çok guzellll

 8. Yigit dedi ki:

  Guzell beğendim

 9. Müge dedi ki:

  Keşke biraz daha kısa olsaydı ama yinede güzell

 10. 586 dedi ki:

  Ayyy ben bile bu şeyi doğru söylemezdim

Bir yorum bırak

ibrahim saraçoğlu kürleri evden eve nakliyat Simyacı özet kısa ve öz Hikaye haritası ne demek