Enver’den muhasebeci olursa


Enver zor da olsa ön muhasebe bölümünü bitirmişti. Babası varlıklı ve şehrin ileri gelen adamlarındandı. Okulu bitirince Enver’i mağazalarından birinin başına müdür yapmayı düşünmüştü.

Fakat Enver biraz aklı kıt biraz da değişik bir adamdı. Muhasebe bölümü okumasına rağmen KDV’yi, stopajı satış fiyatına yansıtmayı beceremiyordu. Öyle ki bazen 10 liraya mal ettiği ürünü 6 liraya satışa sunabiliyordu. Babası şaka ile karışık “Muhasebeye yeni boyut getirdin Enver” diye takılıyordu. Günler geçtikçe Enver’in hakikaten muhasebeye yeni bir boyut getirdiği anlaşıldı. Enver bir süre daha işlerin başında durursa mağazayı batıracaktı.

Babası hemen duruma el koydu. Araya hatırlı siyasetçileri sokarak Enver’i memur yaptı. Enver artık bir kamu kurumunda muhasebeciydi. Enver orada da muhasebeye yeni boyut getirmeye çalışınca yöneticiler telaşlandılar. Babası ise Enver’in memuriyet kademelerinde yükselmesi için bastırıyordu. Enver’i pasifize etmeye kararlı olsalar da Enver her işe burnunu sokmaya kararlıydı. Enver atsan atılmaz, satsan satılmaz durumdaydı. Sonunda Enver’i önüne her gelen evrakı imzalaması şartıyla genel müdürlüğe getirdiler. Böylece hem Enver yükselmiş oluyor hem de devlete en az zarar verecek konuma getiriliyordu.

Enver genel müdürlük makamına getirildikten sonra önüne her gelen evrakı imzalıyor, aksi yönde hiçbir telkini kulağına sokmuyordu. Bir süre sonra Enver’in başında bulunduğu kurum oldukça başarılı ve kaliteli hizmet veren kurum olmuştu. Babası başta olmak üzere herkes bu duruma şaşıyorlardı. Kurumun işlerini denetlemek için bir müfettiş gönderildi. Hiçbir devlet kurumu o ana dek bu denli bir çıkış yapmamıştı. Müfettiş bunu araştıracaktı.

Müfettişin raporu çarpıcıydı:

“Genel müdür ne siyasetçilerden ne de işadamlarından veya başka birilerinden talimat almıyor. Bu durum işlerin abuk sabuk yürümesine engel oluyor. Genel müdür kimsenin işine karışmıyor, torpil, kayırma ve entrika ile uğraşmıyor. Bu durum personelin verimini epey artırmış. Genel müdür önüne gelen her evrakı hemen imzalıyor. Bu durum işlerin sürüncemede kalmadan hızlı bir şekilde yapılmasını sağlıyor. Zaten evrak genel müdüre gelene kadar uzmanlarca ve alt kademe idarecilerince incelendiği için yanlış yapılmıyor.”

Enverin kafası hile veya hortuma çalışmadığı için işler mükemmele yakın yürüyordu.

Bir süre sonra Enver halkın sevgilisi oldu, bir çok kuruluş tarafından yılın bürokratı seçildi. Artık gazeteciler Enver ile röportaj yapmak için sıraya giriyordu. En çok sorulan soru şuydu:

“Başarınızın sırrı nedir?” Enver ise her seferinde şöyle cevap veriyordu:

“Başarımı muhasebeye yeni boyut getirmeye çalışmama borçluyum!”

 

 

Bu yazı 992 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

ibrahim saraçoğlu kürleri evden eve nakliyat Simyacı özet kısa ve öz Hikaye haritası ne demek