Etik ile alakalı kompozisyon


Batı dillerinden dilimize geçen etik “ahlak açısından doğru olan” demektir. Kurallar ve kanunların yetersiz kaldığı yerde etik değerler devreye girer.

Mesela Devlet personel istihdam ederken sınavla da eleman alabilir, sınava gerek kalmaksızın mülakatla da memur alabilir.

Mülakatı yapan görevliler torpille de işe yerleştirme yapsalar, hakkı ile de yerleştirme yapsalar bu kanunlara uygundur. Çünkü onlara bu yetki verilmiştir. Niyeti bozduktan sonra kılıf bulmak kolaydır. Mahkemeye bile gidilse yapılan işlemin yasal olduğu görülür.

Yasal olan her şey etik olmayabilir. Mesela işe alım yapan görevlilerin kanaatlerini torpilli aday lehine kullanması yasaldır ama etik değildir.

Etik hayatımızın tam kalbinde yer alır. Apartman girişinde karşılaşılan ve elinde pazar torbaları ile merdivenleri çıkmakta zorlanan teyzeye yardım etmek etiktir. Yardım edilmese yasa dışı değildir ama etik de değildir.

Etik ve etik olmayan davranışlar toplumsal huzurumuzu etkiler. Kötü niyetlerin dışa vurumu etik dışı davranışlar ile olur.

Bu yazı 4425 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

ibrahim saraçoğlu kürleri evden eve nakliyat Simyacı özet kısa ve öz Hikaye haritası ne demek