İlginç hikayeler arayan adam 5


Ya Leyla ile Mecnun’a ne demeli?

Mükremin Leyle ile Mecnun’u düşündü.  Neden kavuşamamışlardı acaba? Sorun başlık parası ise ahali aralarında para toplar yardım ederdi fakir gence. Bir de daha sonra kavuştukları ama Mecnun’un Leyla’yı istemediğini söyleniyordu. Rivayete göre Mecnun gerçek aşkı bulduğu için Leyla’yı istememişti.

Oldukça garipti bu iki insanın birbirini sevmesine rağmen kavuşamaması , kavuşunca da evlenmemeleri. Yoksa yasak aşk mıydı bunlarınkisi?

“Yok artık” dedi Mükremin. Daha neler? Ne diye yasak aşk olsun ki? Şeytan dürttü:

-Neden olmasın ki?

Edebiyat dünyası yasak aşklarla doluydu. Madam Bovary’i hatırladı Mükremin. Madam Bovary evli olmasına rağmen kocasını zengin birisiyle aldatmıştı. Üstelik aşıktı ona. Dahası kocasının bir kusuru da yoktu. Ama yazar Flaubert romanında Madam Bovary’nin kocasını aldatmasını uygun görmüştü.  Flaubert sanki bu durumu insani ama doğal bir zaafiyet olarak işlemişti. Madam Bovary kendini “aşkından” bir türlü alamamış, ciddi ciddi elin herifine aşık olmuştu. Üstelik kendince temiz bir aşkla.

“İlahi Flaubert, Allah senin canını almasın, düpedüz zina bu. Bir de romantizm katmışsın olaya “diye sitem etti Mükremin. Daha sonra ürperdi yoksa kendininki de mi böyleydi?

“Asla!” diye haykırdı içinden. Daha sonra açık kapı bıraktı. Belki de “Vadideki Zambak”taki gibi olabilirdi. Honore de Balzac Flaubet’ten daha ustaydı bu işte. Roman’da genç Felix kendinden yaşça büyük ve evli olan Henriette’i ayartmıştı. Balzac realist bir yazardı yazması gerekeni değil, doğada ne gördüğünü yazmıştı.

Romandaki genç vikont ve aşığı duygularının peşine sürüklenmişler. Sonuçta bu da ahlaksızlıktı ama Madam Bovary’den ziyade duygu yoğunluğu vardı romanda.

Mükremin gülümsedi. MEB bu romanı 100 temel eser arasına almıştı. “Keşke MEB’dekilerin kitap okuma alışkanlıkları olsaydı”diye geçirdi içinden. Koskoca MEB zamparalığı teşvik ediyordu.  Daha sonra “Aşkı Memnu”’yu hatırladı. Hakikaten o neydi be?

Devam edecek…

Bu yazı 610 kere okundu.
Etiketler:
absürt hikaye hikayeler
  • Site Yorum

Bir adet yorum var.

  1. mehmet dedi ki:

    çok ilginç bir hikaye, devamını sabırsızlıkla bekliyorum

Bir yorum bırak

ibrahim saraçoğlu kürleri evden eve nakliyat Simyacı özet kısa ve öz Hikaye haritası ne demek