Kesmeyelim de besleyelim mi


7 kardeş arefe günü baba ocağında buluşmuş hasret gideriyorlardı. Neredeyse hepsinin kendine göre derdi vardı. Biri karısından öbürü işinden şikayetçiydi. Başka biri borçla, öbürü hastalıklarla boğuşuyordu.

Fakat Kurban bayramı arefesinde hepsi de keyifliydiler. Yarın kesecekleri tosundan konuştukça dertlerinden uzaklaşıyorlardı. Hayvanı nasıl yere yatıracaklarını, kimin daha iyi deri yüzücü olduğunu konuştukça, hayvana karşı hınçları artıyordu. Bir an önce şu bayram gelseydi de yaşadıkları sıkıntıların intikamını alsalardı.

Hangi konu açılırsa açılsın konu tosuna bağlanıyordu. Konuşma bitecek gibi olursa içlerinden birisi “Yoksa kesmeyip de besleyelim mi?” diyor. Daha sonra hep bir ağızdan:

-“Kesecez tabi ki!” diyerek kahkahayı basıyorlardı. Tosunla birlikte dertlerini de boğazlayacaklardı adeta.

Ertesi gün ganimete saldıran yeniçeri gibi şevkle kömürlüğe gittiler. Hemen tosunu bahçeye getirip bir çırpıda yatırdılar. Bıçağı, leğeni, hortumu.. tüm malzemeler tamdı.

Fakat bir sessizlik oldu. Bir birlerine bakmaya başladılar. Evet ya, babaları yoktu ! Her bayram kurbanı babaları keserdi. Buna alışan kardeşler kasap bulma gereği duymamışlardı. Babaları iki ay önce ölmüştü.

Kısa süren sessizliğin ardından “biz de kesebiliriz” dediler. Daha sonra hep birlikte espri yaptılar:

-“Kesmeyip de besleyelim mi?”

Dakikalar geçmesine rağmen 7 kardeşten biri bile tosunu kesmeye gönüllü olmuyordu. Çare bulamayınca kasap bulmaya karar verdiler. Hırsla yıktıkları hayvanı azimle kaldırarak acelece kömürlüğe tıktılar.

Ertesi sabah yanlarında kasap olduğu halde kömürlüğe koştular. İçlerinden en küçüğü yine espri yaptı.

“Kesmesek miki? Yazık hayvana!’

Hep birlikte bağırdılar:

-“Kesmeyip de besleyelim mi?”

Kömürlüğün kapısını açtıklarında kendilerini bir sürpriz bekliyordu. Dün tosunu içeri tıktıklarında hayvanı bağlamamışlardı. Hayvan kapıya toslayınca minicik asma kilit kırılmış, hayvan da gecenin karanlığında tüymüştü!

Bu yazı 659 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

ibrahim saraçoğlu kürleri evden eve nakliyat Simyacı özet kısa ve öz Hikaye haritası ne demek