Kifl’in hikayesi


Bir zamanlar tefecilikten zengin olmuş Kifl diye birisi yaşardı. Bu adam ahlaksızın tekiydi, menfaati için yapmayacağı şey yoktu.

Bir gün borç istemek için kapısına dul bir kadın geldi. Kifl kadını görünce beğendi. Onu tanıyordu. Kadının borcunu ödemekte zorlanacağını ve dul olduğunu biliyordu. Para isteyen kadına ahlaksız teklifte bulundu. Kadının çaresiz olduğu için bu teklifi kabul edeceğini düşünüyordu. Ama kadın Kifl’i reddetti, kapıyı çarpıp gitti.

Ama evde çocuklar açtı. Başka bir yerden de borç bulamayınca ertesi gün yine Kifl’in kapısını çaldı. Ahlaksız teklifini kabul edeceğini söyledi. Kifl buna sevinmişti.  Kadın Kifl’in evine girdi. Başını öne eğdi. “Allah’ın beni affet, buna mecburdum” diye dua ediyordu. Bir süre sonra ağlamaya başladı.

Kifl kadını sakinleştirmek istedi:

-Sen zaten dul bir kadınsın, kimse seni kınamaz merak etme dedi.

-İnsanların beni kınaması önemli değil, daha önce hiç böyle iğrenç bir günah işlememiştim. Allah’tan korkuyorum, dedi ve ağlamaya devam etti.

Kadın hıçkırıklara boğulunca Kifl’in kalbi yumuşamaya başladı:

-Sen fakir olduğun için buna razı oldun. Allah’tan asıl ben korkmam lazım. Her gün günah içinde yüzüyorum, dedi.

Kadına para verip ona dokunmadan evine gönderdi. Ama kadının hali gözünün önünden gitmiyordu. Düşündükçe o ana kadar yaptıklarından pişman oldu. Günahlarına tövbe edip hayatına çeki düzen verdi.

Bu yazı 1560 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

ibrahim saraçoğlu kürleri evden eve nakliyat Simyacı özet kısa ve öz Hikaye haritası ne demek