Mağaradaki gençlerin hikayesi


Eski devirlerde üç arkadaş şiddetli yağmur ve tufandan kaçarak bir mağaraya sığınır. Tufanda mağaranın ağzı çöker ve genç adamlar mağarada mahsur kalır. Bir süre birilerinin kendilerini kurtarmasını beklerler ama nafile. Mağara içinden dışarıya hiç çıkış yolu bulamazlar. Büyük bir kaya mağaranın ağzını kapatmıştır.

Gençlerden birisi Allah rızası için yaptıkları iyilikleri şefaatçi yaparlarsa belki dışarı çıkabileceklerini söyler. Birisi anlatır:

-Ey Rabbim ! Ben yanında işçi çalıştıran biriydim. Bir gün, işçilerimden biri parasını almaya gelmedi. Bir gün gelir diye parasını bir yere ayırdım. Bekledim gelmedi. Yıllar sonra karşıma çıkınca bendeki emanetini günün karşılığına göre ödedim. Adam “Ben unutmuştum kalsın” dese de parasını ödedim. Allah’ım bunu senin rızan için yaptım. Bu hakkaniyetli davranışımın hatırına mağaranın önündeki kayayı kaldır!

Bu duadan sonra kaya biraz kımıldar ama gençlerin geçeceği kadar aralanmaz.

Başka birisi dua eder:

-Ya Rabbim ! Ben anneme çok düşkün biriyim. Ona çok hizmet ettim. Bir gün benden su istedi.  Ben dışarıdan su getirmeye gittim. Ben gelene kadar annem uyumuş. Uyanır diye başında bekledim. Annem uyanınca beni başında gördü. Ona suyunu verdim, çok memnun oldu. Bana hayır duada bulundu. Allah’ım bunun hürmetine bizi bu sıkıntıdan kurtar!

Bu duadan sonra kaya biraz daha kımıldar ama hala yeterli değildir.

Üçüncü kişi şöyle dua eder:

– Bir zaman kıtlık olmuştu. Çoğu insan perişan iken benim durumum ise iyiydi. Bir gün komşunun kızı benden yiyecek istedi. Ailesi açlıktan ölüm sınırında idi. Biraz yiyecek karşılığında ne istesem verebileceğini söyledi. Ben de yiyecek karşısında kendisini teslim etmesini istedim. Kızın başka çaresi yoktu, kabul etti. Ama uyarıda bulundu:

-Şu an her imkan senin elinde ama talep ettiğin şeyden utanmalısın!

Kızın bu sözü bende etkili oldu. Pişman oldum. İstediği yiyeceği verdim, kıza dokunmadım. Çok sevindi. Ey Allah’ım bunun hürmetine bizi bu durumdan kurtar!

Bu duadan sonra kaya yeniden kımıldandı ve yuvarlanıp gitti. Gençler serbest kaldılar.

Bu yazı 1652 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

ibrahim saraçoğlu kürleri evden eve nakliyat Simyacı özet kısa ve öz Hikaye haritası ne demek