Mevlananın Mesnevisinden bir hikaye


Mevlana Celaleddin Rumi hazretleri yaşadığı zamanda olduğu gibi şimdi de insanları etkilemeye devam etmektedir.  Şimdi olduğu gibi o zamanda farklılıklar, ayrımcılıklar vardır. Üstadın birlikte yaşama ve farklılıklara saygı ile ilgili hikayesini sunuyoruz.

Zamanın birinde görmüş geçirmiş bir zat dolaşırken sürülerinden ayrılmış iki kuş görür. Biri leylek, öbürü karga. Bu iki kuş kendi cinsi kuşlar ile uçmayı reddetmiş ve birbiriyle dolaşmaya başlamıştır. İki farklı türün birbiri sevmesine ihtimal vermediğinden durumu garipser. Kargalar kargalarla, leylekler leyleklerle uçmalı değil midir?

Kuşlara yaklaşır inceler. Meğerse kuşların ikisi de topaldır. O zaman anlar ki bu kuşları sahip oldukları değil, sahip olamadıkları şeyler birleştirmiştir.

Gerçek şu ki ortak mesudiyetler, menfaatler üzerine kurulan dostluklar sabun köpüğü gibidir, ortak yoksunluklar, acılar, dertler üzerine kurulan dostluklar ise daha kalıcıdır. Çünkü birbirlerinin arızalarını bilirler ve eksiğini görmezden gelmek veya sömürmek yerine dostunu eksiğiyle, kusuruyla kabul ederler.

Bu yazı 2018 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir adet yorum var.

  1. batı dedi ki:

    bir konya lı olarak mevlana hazretlerinin mesnevisini okumayı ve anlamayı herkese tavsiye ediyorum. ve fırsatı olanların türbeyi ziyaret etmesini tavsiye ediyorum.

Bir yorum bırak

ibrahim saraçoğlu kürleri evden eve nakliyat Simyacı özet kısa ve öz Hikaye haritası ne demek