Rüzgar İle İlgili Hikaye


Rüzgar ile ilgili bir hikaye vardır, dillerden dillere anlatılan. Kısa ama etki bırakan bir hikayedir bu. Rüzgar ile ilgili hikayemizin konusu kendine fazlası ile güvenen rüzgarın güneşe kafa tutmasıdır. Bakalım hangisi galip gelecek. Rüzgar ile ilgili hikaye şöyledir:

Rüzgar İle Güneş

Soğuk hava akımı ile sıcak hava akımının yer değiştirmesiyle rüzgar oluşur. Eski günlerden bir zaman rüzgar, dağları tepeleri aşarken kendinin ne derece kudretli olduğunu düşünmeye başlamış. O kuvvetli estikçe yer yüzünde gezinen canlılar kaçışıyor, sığınacak yer arıyormuş. Daha da kuvvetli eserse evlerin çatılarını ve seraların tavanlarını havalandırıyor mini hortumlarla yeryüzündekilere dehşet saçıyormuş.

Bazen de merhamete gelip canlıların yüzlerini okşuyor, bebeklerin yanaklarından öpüyormuş. Çiftçilerin hasadının iyi geçmesi yağmurlara bağlı olduğu ve yağmur yağdıran bulutları da rüzgar taşıdığı için rüzgar kendini yeryüzündekilerin velinimeti sayıyormuş.

Havanın güneşli olduğu bir gün güneş ve rüzgar kendi marifetlerinden bahsetmeye başlamışlar. Güneş, insanlara mutluluk verdiğini, bitkilerin onun ışık ve ısısı sayesinde büyüyebildiklerini, dünyayı ısıttığını anlatınca rüzgar onu kıskanmış ve sözünü keserek o güne dek yaptığı icraatları ağız dolusu saymaya başlamış.

O kadar saymış ki icraatlarını, neredeyse rüzgar olmadan hiçbir şey olmuyormuş. Yağmuru yağdıran o, bitkileri sulayan o, insanların hayatını düzenleyen o, bitkileri aşılayan da o..

Konuşmasının sonunda hızını alamamış ve güneşe düello teklif etmiş:

-Var mısın benimle bahse ! Şu aşağıda elinde ceketle yolda yürüyen adamın kıyafetlerini bakalım hangimiz çıkarabilecek ?Bakalım sen mi güçlüsün yoksa ben mi ?

Güneş teklifi kabul etmiş. İlk deneme hakkını rüzgar kullanmak istemiş, gücünü göstermek için sabırsızlanıyormuş. İşe şiddetini biraz artırarak başlamış. Aklınca şiddetli eserek adamın gömleğini, pantalonunu çıkarıverecekmiş. Esmiş, estikçe esmiş.. Rüzgardan rahatsız olan adam kuytu bir köşede rüzgarın geçmesini beklemiş. Adamın kıyafetlerini çıkarmayı başaramayan rüzgar bu sefer hızını daha da artırmış. Öyle ki neredeyse adam havalara uçacakmış.

Rüzgarın soğuğundan rahatsız olan adam elindeki ceketi sırtına geçirmiş ve kuytu köşeye iyice sinmiş. Adamın kıyafetlerini çıkartamayan üstelik bir de ceket giymesine yol açan rüzgar mahcup olarak sırayı güneşe vermiş.

Güneş rüzgara göre tecrübeli ve sertliğin her zaman çözüm olmayacağını, tatlılık ile her kilidi açabileceğini biliyormuş. İşe ısısını biraz artırmakla başlamış. Demin ki rüzgarın geçtiğini, havanın ısınmaya başladığını gören adam kuytu köşeden çıkarak, ceketini de çıkarmış. Aradan kısa bir zaman geçince güneş ısısını hafif hafif artırmaya başlamış. Yolda yürürken terlemeye başlayan adam önce gömleğin kollarını sıvamış, sonra yakasının altından bir düğme açmış. Fakat sıcaklık giderek arttığı için bunlar pek çare olmamış. Bu yüzden sahile doğru yönelen adam. Burada kıyafetlerini çıkararak denize girmiş.

Böylece rüzgar ile güneşin tutuştuğu bahiste güneş galip gelmiş ve sorunları sertlikle çözmeye çalışan rüzgara bir ders vermiş.

Bu yazı 3818 kere okundu.
 • Site Yorum

9 adet yorum var.

 1. Asansör dedi ki:

  Paylaşım Teşekkürler .

 2. Hikayede rüzgar bencil gösterilmiş fakat güneşte çok egolu, verilen mesaj ise doğru ve başarılı olmuş.

 3. Varil pompası dedi ki:

  çok iyi ders olmuş bütün sorunlarımızı konuşarak halletmek işte bu insanlık bence herşey konuşularak hallolabilir bence sertlik kabadayılık ayrı bir kefeye konulması gerekebilien bir kavramlardır.

 4. servis dedi ki:

  Teşekkürler harika bir paylaşım olmuş bloğunuzu severek takip ediyorum çalışmalarınızın devamını dilerim…

 5. Tam olarak metnin temasını anlayamadım ama güzel bir hikayeye benziyor.

 6. Deadpool 2 izle dedi ki:

  Böyle Hikayeler çok nadir aslında bunun gibi hikayeler paylaşssanız daha fazla çok fazla kişinin okuyacagını düşünüyorum 🙂

 7. bencillik kötü şey rüzgara iyi ders olmuş.

 8. Zeynep Hanım dedi ki:

  çok güzel ve açıklayıcı bi yazı olmuş, ellerinize sağlık devamını bekleriz 🙂

Bir yorum bırak

ibrahim saraçoğlu kürleri evden eve nakliyat Simyacı özet kısa ve öz Hikaye haritası ne demek