Tek çare Altruizm


Son günlerde, haftalarda, aylarda, yıllarda şehitler, gaziler ve yakınları ile halkın yakınlaşması, kaynaşması ve bir nebze de olsa yardımlaşması doğadaki altruizmi çağrıştırıyor. Ama bu toplumda kardeş için kendini feda anlamında. Doğada  da  bu böyle. Tıpkı şehit olmakta olduğu gibi.

Hırs, ego, çıkar hani baskındı yüzyılımızda, dünyada, insanlık tarihinde. Bir çok eğitilmiş insana evrimin acımasız olduğu, katı ve acımasız  bir mücadele ve ayakta kalma doğal seçilimden ve Malthus’cülükten ibaret olduğu öğretilir. Halbuki evrim sürecinde bir altruizm var ki bu olgu kendisini  en belirgin olarak arıların birbirleri için kendisini feda ediğinde, bu büyük yardımlaşma ve özveri içgüdüsünde gösterir.

Okullara kitap vs. hediye

Depremde dayanışma

Peki neden trafikte dayanışma yok?İlkokuldayken aynı anda birlikte okuyan kişilerin, savaşta aynı bayrak altında aynı cephede savaşacağı veya depremde birbirini kurtaracağı kişilere kaba davranmak ne kadar tuhaf!?…

Karıncalar, arılar kadar olamıyor muyuz? Neden? Kökenindeki nedenler neler olabilir? Tarih, toplum, hukuk, kent ekosistemi, sıkışık yoğunluk (nüfus) kafamızdaki ekolojik dengeleri bozduğundan mı?

Bu yazı 472 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

ibrahim saraçoğlu kürleri evden eve nakliyat Simyacı özet kısa ve öz Hikaye haritası ne demek