Yarım hekim candan eder yarım hoca dinden eder kompozisyon


Her ne işi yaparsak yapalım onu iyi şekilde yapmaya gayret etmeliyiz. Bu sadece istemekle olmaz, bir mesleğin gereği ne ise onu yapabilmek için gerekli bilgi ve beceriyi kazanmak gerekir.

Birine adres sorduğumuzda “bilmiyorum” derse gider bilene sorar ve yolumuzu buluruz. Sorduğumuz kişi adresi tam bilmiyorsa boş yere vaktimizi çalacak, boş yere yorulmamıza neden olacaktır.

O nedenle bir konuya çok hakim değilsek biliyormuş gibi yapmamak gerekir. Başkalarına zarar vermiş oluruz. Aynı şekilde işinin ehli olmayan kişilere de işi emanet etmemek gerekir.

Yarım hekim candan eder ne demek ? Bazı tıbbi konuları biliyordur, onları uygular, bazı şeyleri de bilmiyordur, o konularda da “ya tutarsa diyerek” reçeteler yazar. Hastaya hangi ilaç lazımsa onu vermek lazım, aksi takdirde ölebilir.

Yarım hoca dinden eder demek de kendisine soru soranlara yanlış cevap verip dini yanlış öğretir demektir. Dini yanlış öğrenirsen yanlış ibadet eder, itikadı da bozulur insanlar.

Bir işi yapabilmek için o işi iyi öğrenmek, okulunu okumak, eğitimini almak, stajını, deneyimini yapmak gerekir. Böylece mesleği icra etmeye hazır hale gelinir.

Bu yazı 2797 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

ibrahim saraçoğlu kürleri evden eve nakliyat Simyacı özet kısa ve öz Hikaye haritası ne demek