Yoksul tüccarın hanımı


Eski zamanlarda İsrailoğullarından dini bütün bir tüccar ve ailesi vardı. İşler kesat gidince tüccar ve ailesi zor durumda kalır. Bunun üzerine tüccarın hanımı birilerinden yiyecek aramak için dışarıya çıkar. Başka bir tüccarın evine giderek ondan ekmek ister. Tüccar bu durumu fırsat olarak değerlendirmek istemektedir. Kadına kendisi ile birlikte olursa istediğini vereceğini söyler. Kadın şok olmuştur, teklifi kabul etmeyerek evine geri döner.

Fakat evde çocukları aç bir şekilde onu beklemektedir. Annelerinin yiyecek getirmesini beklerken eli boş gelmesi karşısında ağlamaya başlarlar. Kadın çocuklarının feryadı karşısında içi parçalanarak tekrar evden çıkar.

Deminki tüccara durumunu anlatarak hatta yalvararak bir parça ekmek ister. Fakat tüccar isteğinde ısrarlıdır. Bu fırsatın başka zaman ele geçmeyeceğini düşünmektedir. Kadın çaresizdir, tüccarın teklifini kabul eder.

Tüccarın gözleri sevinçten parlarken kadın ise tir tir titremektedir. Tüccar bu durumu göz ardı etmek istese de kadın zangır zangır titremektedir.

-Ne oluyor sana?

Diye sorar.Kadın:

-Allah’tan korkuyorum.

Diye cevap verir. Adam bu cevap üzerine irkilir.

-Sen çaresiz olmana rağmen Allah’tan korkundan titriyorsun asıl benim korkmam gerekir diyerek yapacağı kötü işten vazgeçer. Kadına istediği kadar yiyecek vererek evine gönderir. Kadın evine sevinçle vararak çocuklarına yiyecekleri verir. Çocukların sevincine diyecek yoktur.

Olay Hz Musa devrinde geçmektedir. Allah (cc) Hz. Musa (as)’ya vahiy yoluyla işleyeceği günahtan vazgeçen bu adamın günahlarının bağışlandığını bildirmesini ister.

Hz. Musa (as) da adama müjdeyi verir.

Bu yazı 1227 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

ibrahim saraçoğlu kürleri evden eve nakliyat Simyacı özet kısa ve öz Hikaye haritası ne demek