Ebu Cehil kuyu Hikayesi


İslâmiyet doğduktan sonra kısa zamanda yayılmaya ve kendine taraftar toplamaya başlamıştı. Bu durum Ebu Cehil ve Ebu Leheb  gibi inkarcıların hoşuna gitmiyordu. Bu gibiler kendi çıkar sistemlerinin bozulmaması için her numarayı çevirebilecek türden insanlardı. İslâmiyet içki, fuhuş ve faizi yasaklıyor,  insanlar arasında eşitliği getiriyor, zayıf ve yoksullara yardım edilmesini şart koşuyordu. Halbuki Ebu Cehil gibi insanlar konumları ve servetleri nedeniyle kendilerini diğerlerinden üstün görüyor, İslamiyetin yasakladığı şeylerden zevk alıyorlardı.

İslamiyet daha fazla yayılmadan durdurmayı hedefleyen Ebu Cehil Peygamberimizi (sas) öldürmeyi kafasına koymuştu. Bir gün şöyle bir tuzak kurdu. Peygamberimize (sas) haber salar ve der ki “Çok hastayım Muhammed (sas) benim yanıma bir gelsin”

Evinin etrafına kuyular kazdırıp üzerlerini kamufle ettirdi. Böylece Peygamberimiz (sas) kuyuyu fark etmeyip içine düşecekti. Kuyular oldukça derindi. İçine düşen tek başına çıkamazdı. Böylece Peygamberimiz (sas) içine düşünce ölmese bile “Gaipten haber veriyor ama önündeki kuyuyu bile göremiyor” denilerek alay edilecek, Onun peygamber değil sıradan birisi olduğu intibası verilecekti.

Fakat kuyuların varlığı Peygamberimize (sas) Cebrail tarafından haber verildi. Peygamberimiz (sas) kuyuların yanına kadar gelip, tekrar geri döndü. Planı işe yaramayan Ebu Cehil evden çıkıp Peygamberimiz (sas) ne tarafa gitti diye bakmak isterken kuyulardan birisine düştü.

Adamları onu kuyudan çıkarmak istediler ama kuyu çok derin olduğu için uzatılan ipler bile kafi gelmiyordu.Ümidi gittikçe tükenen Ebu Cehil adamlarına Peygamberimizi (sas) çağırmalarını emretti. “Beni buradan ancak O kurtarır” dedi. Peygamber efendimiz (sas) “seni kuyudan çıkarabilirsem iman eder misin?” diye sordu. Ebu Cehil bunu tereddütsüz kabul etti. Çünkü canının derdindeydi. Peygamberimiz (sas) kuyuya doğru elini uzattı. Uzun iplerin bile yetişmediği kuyuya peygamberimizin eli yetişmiş Ebu Cehil’i oradan kurtarmıştı.

Kuyudan kurtulan Ebu Cehil “Ya Muhammed! Sen hakikaten iyi bir sihirbazsın” dedi. Bu bir Allah tarafından peygamberimize bahşedilen bir mucizeydi. Fakat kafirlerin gönül gözü kapalı olduğundan Ebu Cehil bunu sihir olarak tanımlamıştı. Ebu Cehil söz verdiği halde iman etmedi.

“Müminlere kuyu kazmaya çalışanlar, kazdıkları kuyuya düşerler, er veya geç düşerler.”

Bu yazı 2728 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir adet yorum var.

  1. oso dedi ki:

    o zaman hep sihirbaz olduğunu söylerlermiş? Hz peygamberin. Belki onlar biraz daha iyi kulak verselerdi peygambere bu gün müslümanlar daha kenetlenmiş olurlardı belki?

Bir yorum bırak

ibrahim saraçoğlu kürleri evden eve nakliyat Simyacı özet kısa ve öz Hikaye haritası ne demek